
Choroba zawodowa. Czym jest i komu należy ją zgłosić?
Choroba zawodowa to efekt oddziaływania szkodliwych czynników w miejscu pracy na organizm osoby zatrudnionej. Może pojawić się w trakcie wykonywania obowiązków, ale również później po zakończeniu pracy w czasie określonym w przepisach.
Czym jest choroba zawodowa?
Zgodnie z Kodeksem pracy do chorób zawodowych zalicza się jednostkę wymienioną w wykazie chorób zawodowych pod warunkiem, że została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub wywołał ją sposób wykonywania pracy.
Kodeks pracy określa również obowiązki pracodawcy związane z zapobieganiem chorobom.
Do obowiązków organizacji należy:
· dbanie o sprawność urządzeń wpływających na ograniczenie lub całkowitą eliminację czynników środowiskowych mających negatywny wpływ na zdrowie, a także urządzeń pozwalających określić poziom czynników,
· realizacja na własny koszt badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, a także rejestrowanie i przechowywanie wyników badań oraz udostępnianie ich pracownikom.
Popularne choroby zawodowe to m.in. astma oskrzelowa, ostre, uogólnione reakcje alergiczne, pylice płuc, zatrucia o charakterze ostrym lub przewlekłym związane z kontaktem z substancjami chemicznymi czy zespół cieśni nadgarstka.
Objawy choroby zawodowej - co robić?
Kodeks pracy przedstawia również listę obowiązków pracodawcy w sytuacji, gdy u pracownika pojawią się objawy choroby zawodowej.
Pracodawca powinien:
· zgłosić podejrzenie choroby właściwemu organowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy;
· określić przyczyny choroby zawodowej;
· usunąć czynniki wywołujące chorobę, a także przygotować środki zapobiegawcze;
· postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi;
· wypłacić dodatek wyrównawczy;
· monitorować oraz uzupełnić rejestr zachorowań oraz podejrzeń.
Podejrzenie choroby zawodowej może zgłosić nie tylko pracodawca, ale również pracownik lub były pracownik oraz lekarz, a nawet lekarz dentysta.
Potwierdzona choroba zawodowa
Choroba zawodowa potwierdzona zaświadczeniem lekarskim może wiązać się z koniecznością przeniesienia pracownika na inne stanowisko. W orzeczeniu lekarskim powinien zostać wskazany termin przeniesienia oraz czas, który powinno obejmować. Jeżeli przeniesienie będzie wiązać się z niższym wynagrodzeniem pracodawca musi wypłacić dodatek wyrównawczy.
Popularne wpisy

Najważniejsze prawa i obowiązki pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązki dotyczą nie tylko pracodawców, ale również pracowników. Decydując się na zatrudnienie należy zapewnić pracownikowi dostęp do szkolenia wstępnego z zakresu bhp jeszcze przed dopuszczeniem do pracy.

Jak ocenić obciążenie psychiczne na stanowisku pracy?
Pracownik może być narażony na czynniki uciążliwe, czyli mające wpływ na spadek sprawności fizycznej oraz psychicznej. W ramach obciążenia psychicznego na stanowisku pracy wyróżnia się obciążenie umysłu, niedociążenie i przeciążenie percepcyjne, a także obciążenie emocjonalne występujące przede wszystkim w przypadku pracy umysłowej. Jak prawidłowo ocenić stopień obciążenia?

Jednoosobowa działalność gospodarcza a szkolenie BHP - czy jest wymagane?
Osoby planujące rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej muszą spełnić określone wymagania i dopełnić wskazanych formalności. Forma pozwala sprawdzić się w roli przedsiębiorcy oraz przetestować wybrany pomysł na biznes. Co roku otwiera się nawet kilkaset tysięcy JDG. Czy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej potrzebne jest szkolenie bhp?

Kiedy i jak należy wypełnić statystyczną kartę wypadku?
Uzupełnienie statystycznej karty wypadku przy pracy należy do obowiązków pracodawcy. Od 1 stycznia 2023 r. dostępny jest nowy formularz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy - przebieg, kompetencje, wymagania
Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do kontroli oraz nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, a przede wszystkim obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto pamiętać, że inspektor pracy nie musi uprzedzać pracodawcy o planowanej wizycie, a kontrola może odbyć się w dowolnym dniu o każdej porze.

Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej?
Pandemia sprawiła, że praca zdalna na stałe wpisała się w rzeczywistość pracowników. Część zatrudnionych wykonuje obowiązki w pełni zdalnie, inni w trybie hybrydowym. Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej pojawiła się konieczność regulacji najważniejszych kwestii. Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracodawca o bezpieczeństwie i higieny pracy podczas tzw. home office?