
Koniec pandemii. Wracają obowiązki pracodawców - jakie kary za brak ważnych szkoleń bhp?
1 lipca br. zniesiono stan zagrożenia epidemicznego. Wiele przepisów wraca do kształtu sprzed pandemii, w tym również obowiązki pracodawcy dotyczące badań lekarskich oraz szkoleń bhp nałożone przez Kodeks pracy. O czym trzeba pamiętać, żeby uniknąć grzywny w wysokości nawet do 30 tys. zł?
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nastąpiło na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego, który został złożony do Ministra Zdrowia 20 kwietnia 2023 r. Główny Inspektor Sanitarny przygotował wniosek dotyczący odwołania wskazanego stanu ze względu na aktualną sytuację oraz spadek zakażeń SARS-CoV-2, liczby zgonów i hospitalizacji wśród obywateli w określonym czasie.
Czas na nadrobienie szkoleń bhp
W związku ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego wracają obowiązki dotyczące zapewnienia oraz realizacji szkoleń bhp przez pracodawcę wynikające z Kodeksu pracy oraz innych aktów wykonawczych. W trakcie pandemii obowiązki zostały zawieszone.
Od 1 lipca br. zaczyna się okres na nadrobienie zaległości dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w organizacji. Jeżeli termin szkolenia okresowego przypadał na stan zagrożenia epidemicznego lub stan pandemii w okresie 30 dni od daty zniesienia stanu pracodawca ma obowiązek dopełnić formalności do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Badania lekarskie z koniecznością uzupełnienia
Wraz z tarczą antykryzysową wprowadzoną w trakcie pandemii COVID-19 wydłużono ważność orzeczeń lekarskich, które zostały wydane bazując na badaniach wstępnych, okresowych i kontrolnych w sytuacji, gdy traciły ważność po 7 marca 2020 r. Pracownicy nie musieli również przechodzić okresowych badań. Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca ma 180 dni na uzupełnienie brakujących badań.
Dodatkowo pracodawca musi pamiętać o dopilnowaniu ważności badań, które zostały przeprowadzone przez lekarza innego niż lekarz medycyny pracy, co było możliwe w związku z przepisami covidowymi. Ważność wydanego orzeczenia lekarskiego upłynie po upływie 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Kary za brak aktualnego szkolenia BHP
Zgodnie z przepisami szkolenie BHP musi odbyć każdy pracownik bez względu na zajmowane stanowisko. Zasada obowiązuje również w przypadku pracowników młodocianych oraz praktykantów. Szkolenie wstępne powinno zostać zorganizowane przed dopuszczeniem do wykonywania obowiązków. Pracodawca, który nie dopełni formalności musi liczyć się z karą od 1 do nawet 30 tys. zł. Przedsiębiorca może zostać ukarany nie tylko za nieudostępnienie szkolenia wstępnego dla nowego pracownika, ale również w sytuacji niedopilnowania terminów szkoleń okresowych czy błędów w prowadzonej dokumentacji.
Kto powinien odbyć szkolenie bhp?
Każdy pracownik powinien nie tylko znać, ale również stosować zasady BHP w codziennej pracy. Szkolenie muszą przejść wszyscy - nawet osoby zatrudnione w dziale IT, administracji czy placówkach edukacyjnych. Warto pamiętać, że szkolenie bhp dotyczy również stażystów oraz pracowników wykonujących obowiązki zdalnie.
Popularne wpisy

Czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe od minimalnego?
Pracodawca zatrudniający osobę na umowę o pracę musi przestrzegać określonych przepisów Kodeksu pracy. Jedną z uregulowanych kwestii jest wynagrodzenie. Ustalając wysokość należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, kwalifikacje oraz doświadczenie. Czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe od minimalnego?

Pomieszczenie pracy stałej i czasowej - podobieństwa i różnice
Pomieszczenie pracy stałej i czasowej to miejsca, gdzie pracownicy wykonują codzienne obowiązki. Rolą pracodawcy jest stworzenie przestrzeni w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w odniesieniu do specyfiki zadań i panujących warunków.

Czynniki biologiczne w środowisku pracy
Czynniki biologiczne w środowisku pracy pojawiają się w wielu branżach - służbie zdrowia, rolnictwie, przemyśle czy górnictwie. Pracodawca powinien zadbać o odpowiednią profilaktykę i zastąpienie szkodliwego składnika innym rozwiązaniem. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a w miejscach pracy pojawiają się czynniki biologiczne mające negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika związane z bhp
Stwierdzenie wykroczenia przeciwko prawom pracownika związanego z bhp wiąże się z grzywną w wysokości nawet 30 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że nieprzestrzeganie przepisów to przede wszystkim ryzyko dla zdrowia i życia pracowników.