Okresowe-BHP.pl Newsroom Kim jest rzeczoznawca ds. BHP?
Kim jest rzeczoznawca ds. BHP?
30.06.2023

Kim jest rzeczoznawca ds. BHP?

Rzeczoznawca do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy to osoba posiadająca uprawnienia pozwalające na wydawanie opinii projektów nowych budynków lub przebudowywanych w całości albo częściowo, jeżeli w obiektach planowane są pomieszczenia pracy. Rzeczoznawca sprawdza, czy spełnione są wymagania związane z ergonomią oraz zgodność z przepisami BHP.

Główny Inspektor Pracy prowadzi centralny rejestr wydanych uprawnień. Listę rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy z podziałem na województwa znaleźć można na stronie Inspekcji pracy w zakładce BHP/ Rzeczoznawcy ds. BHP.

Zadania rzeczoznawcy ds. BHP

Uprawnienia rzeczoznawcy przyznaje Główny Inspektor Pracy. Dedykowana osoba wydaje opinie projektów architektoniczno-budowlanych, technologicznych i innych mających wpływ na stan bezpieczeństwa i higieny pracy w obiekcie. Rolą rzeczoznawcy jest sprawdzenie, czy zastosowane rozwiązania są zgodne z przepisami BHP, a także zasadami ergonomii oraz przepisami Polskich Norm. Do zadań specjalisty należy również upewnienie się, że przyjęte rozwiązania ograniczają albo eliminują zagrożenia związane z projektowanym procesem technologicznym.

Kto może zostać rzeczoznawcą ds. BHP?

Uprawnienia rzeczoznawcy do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy są przyznawane jedynie osobom odpowiadającym na wskazane wymagania.

Rzeczoznawcą ds. BHP może zostać osoba, która:

· ukończyła wyższe studia techniczne,

· legitymuje się co najmniej 5-letnią praktyką zawodową w zakresie ukończonego kierunku studiów,

· ukończyła kurs przygotowujący do opiniowania projektów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, przeprowadzony przez podmiot upoważniony przez Głównego Inspektora Pracy, według programu zatwierdzonego przez Głównego Inspektora Pracy;

· złożyła, z wynikiem pozytywnym, egzamin przed Komisją.

Zgodnie z PIP przez praktykę zawodową dotyczącą ukończonego kierunku studiów rozumie się praktykę związaną z projektowaniem, sprawdzaniem projektów, wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie albo opiniowaniem projektów w innych dziedzinach. Doświadczenie w wymienionych obszarach ma przełożyć się na prawidłowe wykonywanie obowiązków przez przyszłego rzeczoznawcę.

Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy ds. BHP?

Osoba planująca uzyskanie uprawnień powinna zgłosić się z wnioskiem do Komisji Kwalifikacyjnej do Oceny Kandydatów na Rzeczoznawców. Dokument może również złożyć jednostka zatrudniająca konkretną osobę.

Do wniosku należy dołączyć komplet niezbędnych dokumentów - uwierzytelniony odpis dyplomu potwierdzającego wykształcenie, dokumentację potwierdzającą posiadanie przez kandydata co najmniej 5-letniej praktyki zawodowej w zakresie ukończonego kierunku studiów, w szczególności w zakresie projektowania, sprawdzania projektów, wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie lub opiniowania projektów w innych dziedzinach, informację określającą grupy uprawnień, o które kandydat się ubiega oraz zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu.