Okresowe-BHP.pl Newsroom Picie alkoholu w miejscu pracy. Jakie kroki może podjąć pracodawca?
Picie alkoholu w miejscu pracy. Jakie kroki może podjąć pracodawca?
21.07.2023

Picie alkoholu w miejscu pracy. Jakie kroki może podjąć pracodawca?

Obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów bhp i ppoż. Jeżeli dojdzie do złamania obowiązujących zasad, pracodawca może skorzystać z uregulowanych prawnie rozwiązań. Co zrobić, kiedy kontrola trzeźwości wskaże, że pracownik spożywał alkohol w miejscu pracy?

Kontrola trzeźwości w pracy

Zgodnie z ostatnimi zmianami w Kodeksie pracy pracodawca zyskał możliwość kontroli trzeźwości w miejscu pracy. Pod uwagę bierze się nie tylko alkohol, ale również środki odurzające. Kontrola może odbyć się w sytuacji, gdy jest to niezbędne dla zachowania życia i zdrowia pracowników. Dotyczy stwierdzenia spożycia alkoholu, stanu po spożyciu albo stanu nietrzeźwości, a także stwierdzenia spożycia środków działających podobnie jak alkohol, np. opioidy, amfetamina, kokaina czy benzodiazepiny.

Jak przeprowadzić kontrolę trzeźwości w pracy?

Zasady kontroli trzeźwości powinny być z góry ustalone i zawarte w układzie zbiorowym pracy, regulaminie oraz obwieszczeniu w sytuacji, gdy pracodawca nie podlega układowi zbiorowemu pracy albo nie musi ustalać regulaminu zgodnie z przepisami.

W przygotowanym dokumencie powinny znaleźć się takie informacje jak:

· grupa podlegająca kontroli - jeżeli istnieją argumenty potwierdzające, że należy poddawać kontroli wskazaną grupę,

· sposób realizacji kontroli oraz jakie narzędzie będzie wykorzystywane do kontroli,

· czas i częstotliwość.

O wprowadzeniu możliwości kontroli trzeźwości pracodawca musi poinformować pracowników nie później niż dwa tygodnie przed wejściem wskazanych zasad w życie.

Kontrola trzeźwości musi wykorzystywać narzędzia, które nie wymagają badania laboratoryjnego, czyli urządzenia pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Narzędzia wykorzystywane w zakładach pracy muszą posiadać dokument potwierdzający ich prawidłowe działanie. Z kolei w przypadku innych środków działających podobnie jak alkohol wykorzystuje się narzędzia umożliwiające nieinwazyjne pobranie próbek śliny, a następnie umieszczenie materiału w urządzeniu do oznaczania metoda immunologiczną.

Picie alkoholu w pracy - zasady postępowania

Pracodawca dopuszcza pracownika do wykonywania obowiązków w momencie, gdy badania wskazują na stężenie alkoholu poniżej 0,2 we krwi albo 0,1 mg w 1 dm 3 wydychanego powietrza.

Jeżeli wyniki badania wskażą na spożycie alkoholu w miejscu pracy, decyzję o konsekwencjach podejmuje pracodawca.

W przypadku stwierdzenia alkoholu albo innych środków u pracownika pracodawca ma do dyspozycji:

· ukarać pracownika karą porządkową, np. upomnienie, nagana, kara pieniężna,

· rozwiązanie umowy z pracownikiem bez okresu wypowiedzenia, wskazując na dopuszczenie się ciężkiego naruszenia obowiązków,

· uznanie nieobecności za nieobecność nieusprawiedliwioną,

· uznanie nieobecności za usprawieniwoną, ale bez prawa do wynagrodzenia.

Stan po spożyciu alkoholu to sytuacja, gdy stężenie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 alkoholu albo obecność w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Natomiast stan nietrzeźwości - stężenie we krwi powyżej 0,5 alkoholu albo 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 w wydychanym powietrzu.