Okresowe-BHP.pl Newsroom Praca podczas upałów. Najważniejsze obowiązki pracodawcy.
Praca podczas upałów. Najważniejsze obowiązki pracodawcy.
22.05.2023

Praca podczas upałów. Najważniejsze obowiązki pracodawcy.

Wysokie temperatury utrudniają wykonywanie niektórych pracowniczych obowiązków. W trakcie upału może spadać stopień koncentracji, a to z kolei wpływa nie tylko na efektywność, ale również bezpieczeństwo. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcach w trakcie fali wysokich temperatur?

Praca podczas upałów a Kodeks pracy

Kodeks pracy wskazuje, że do obowiązków pracodawcy należy dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki uwzględniając zmienne otoczenie wykonywania obowiązków, m.in. oddziaływanie czynników atmosferycznych. Pracodawca powinien m.in. podjąć kroki pozwalające na złagodzenie negatywnych skutków wysokich temperatur.

Jakie zadania należą do pracodawcy? Przede wszystkim należy skupić się na obniżeniu temperatury na stanowiskach. Dobrym rozwiązaniem jest klimatyzacja, wentylatory czy rolety.

W przypadku wykonywania obowiązków na otwartej przestrzeni pracownicy powinni zyskać dostęp do zacienionego i zadaszonego miejsca wypoczynku. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektor Pracy warto skracać czas pracy podczas upałów, przede wszystkim wśród pracowników wykonujących obowiązki dłużej niż 8 godzin. Dobrym rozwiązaniem są dodatkowe przerwy.

Napoje dla pracowników

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina o konieczności zadbania o napoje dla pracowników w określonych przypadkach. Pracownik musi mieć dostęp do napojów w ciągu całej zmiany w ilości pozwalającej na zaspokojenie potrzeb. Zgodnie z przepisami pracodawca nie może skorzystać z innej formy dostarczenia napojów, np. poprzez wypłacenie ekwiwalentu.

Napoje należy przekazać pracownikom, którzy pracują:

· na otwartej przestrzeni, przy temperaturze poniżej 10°C lub powyżej 25°C,

· na stanowiskach, na których temperatura w wyniku panujących warunków atmosferycznych przekracza 28°C,

· przy pracach fizycznych, powodujących w ciągu jednej zmiany efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1 500 kcal u mężczyzn i 1 000 kcal w przypadku kobiet,

· w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wskaźnikiem obciążenia

· termicznego (WBGT) > 25°C,

· w zimnym mikroklimacie, w którym wartość siły chłodzącej powietrza (WCI) > 1 000.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Pracy przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających specjalnej higieny procesów technologicznych należy zapewnić minimum 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika.