Okresowe-BHP.pl Newsroom Szkolenie BHP na stażu - konieczne?
Szkolenie BHP na stażu - konieczne?
21.07.2023

Szkolenie BHP na stażu - konieczne?

Czy szkolenie BHP na stażu jest potrzebne? Pracodawca decydujący się na włączenie do zespołu stażysty musi pamiętać o dopełnieniu obowiązków wskazanych w przepisach. Osoba realizująca praktyczną naukę zawodu nie jest zatrudniona na umowę o pracę, ale prawo zakłada, że pracodawca powinien zapewnić takie samo bezpieczeństwo oraz higienę pracy jak w przypadku pozostałych zatrudnionych.

Kim jest stażysta?

Stażysta to osoba, która wykonuje pracę tymczasową lub praktykę zawodową w celu zdobycia doświadczenia w określonym zawodzie lub branży. Stażyści są zazwyczaj osobami studiującymi lub absolwentami, którzy chcą rozwinąć umiejętności praktyczne i zyskać wiedzę pracując w rzeczywistym środowisku zawodowym.

Stażyści często wykonują zadania wspierające lub asystujące w ramach swojej dziedziny, a ich rola może różnić się w zależności od branży i organizacji.

Celem stażu jest zdobycie praktycznych umiejętności zawodowych, poszerzenie wiedzy teoretycznej zdobytej podczas nauki oraz zbudowanie sieci kontaktów zawodowych. Staże często mają charakter tymczasowy i mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, choć niektóre organizacje oferują również długoterminowe programy stażowe.

Stażysta ma możliwość nauki od bardziej doświadczonych pracowników, rozwijania umiejętności praktycznych, zwiększania świadomości dotyczącej branży. Ma szansę ocenić, czy dana ścieżka kariery odpowiada zainteresowaniom i umiejętnościom. Staże są ważnym krokiem w rozwoju zawodowym wielu osób i często stanowią pierwsze doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie.

Czy stażysta musi mieć szkolenie BHP?

Zgodnie z przepisami przed dopuszczeniem do wykonywania pracy wstępne szkolenie BHP powinni odbyć nowo zatrudnieni pracownicy, studenci-praktykanci oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu. W szkoleniu muszą również uczestniczyć stażyści m.in. skierowani przez Urząd Pracy. Pracodawca ma także obowiązek zapoznać każdego pracownika z przepisami przeciwpożarowymi oraz obowiązującym regulaminem.

Na szkolenie wstępne składa się instruktaż ogólny i stanowiskowy. W ramach instruktażu ogólnego należy zapoznać pracownika z przepisami BHP zawartymi w Kodeksie pracy oraz regulaminie pracy jeżeli został sporządzony, a także zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Prowadzeniem instruktażu ogólnego zajmuje się pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania dedykowane służbie albo pracodawca realizujący wskazaną rolę. Instruktaż ogólny może również zrealizować pracownik wyznaczony przez pracodawcę pod warunkiem, że posiada odpowiedni zasób wiedzy oraz umiejętności umożliwiający prawidłowe przeprowadzenie instruktażu. Niezbędne jest jednak aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, a czas szkolenia musi wynosić minimum 135 minut.

Natomiast instruktaż stanowiskowy dotyczy konkretnego stanowiska pracy, a jego celem jest przedstawienie stażyście, praktykantowi oraz każdemu nowemu pracownikowi zagrożeń związanych z pełnieniem obowiązków, sposobów ochrony i metod bezpiecznego wykonywania pracy. Na instruktaż stanowiskowy składa się rozmowa wstępna, pokaz i objaśnienia, próbne wykonanie czynności przez pracownika i ewentualna ich korekta, a na koniec samodzielna praca pod nadzorem.

Pracodawca ma również obowiązek dopełnić pozostałych wymagań, m.in. zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki odbywania stażu, profilaktyczną ochronę zdrowia, a także w razie konieczności przydzielić odpowiednie środki ochrony indywidualnej.