
Jak ocenić obciążenie psychiczne na stanowisku pracy?
Pracownik może być narażony na czynniki uciążliwe, czyli mające wpływ na spadek sprawności fizycznej oraz psychicznej. W ramach obciążenia psychicznego na stanowisku pracy wyróżnia się obciążenie umysłu, niedociążenie i przeciążenie percepcyjne, a także obciążenie emocjonalne występujące przede wszystkim w przypadku pracy umysłowej. Jak prawidłowo ocenić stopień obciążenia?
Czym jest obciążenie psychiczne?
Obciążenie psychiczne związane jest najczęściej z pracą umysłową, ale nie tylko. Stopień zależy od charakteru wykonywanych czynności. Szczególne znaczenie ma złożoność, zmienność, powtarzalność, ważność i dokładność odnoszące się do codziennych obowiązków.
Za najpopularniejszy czynnik psychiczny uznaje się stres. O stresie w pracy można mówić, kiedy osoby zatrudnione odczuwają dyskomfort psychiczny związany z warunkami oraz wymaganiami przekraczającymi ich możliwości w danym momencie. Na poziom odczuwanego stresu wpływają wrodzone czynniki wewnętrzne, np. temperament, ale również znajomość technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wzrost poziomu może powodować m.in. brak wsparcia przełożonych czy współpracowników. Stres wpływa nie tylko na efektywność wykonywanych zadań, ale może również prowadzić do długoterminowych problemów ze zdrowiem.
Jak ocenić obciążenie psychiczne?
Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę, że na obciążenie psychiczne wpływa wysiłek psychiczny dotyczący wykonywanych obowiązków oraz monotonia.
Jak ocenić wysiłek psychiczny? Pod uwagę należy wziąć informacje, podejmowanie decyzji oraz wykonywanie czynności. Trzy etapy należy rozpatrywać w odniesieniu do m.in. częstotliwości, zmienności, powtarzalności czy ważności.
W trakcie oceny obciążenia psychicznego należy uwzględnić również monotonię związaną z niezmiennością procesu, otaczających warunków, a także łatwością pracy oraz koniecznością stałego wytężania uwagi bez możliwości myślenia o sprawach niezwiązanych z pracą.
Wyróżnia się następujące rodzaje monotonii:
· duża - obejmująca wszystkie wskazane elementy,
· średnia - obejmująca trzy wskazane elementy,
· mała - obejmująca mniej niż trzy wskazane elementy.
Ocena obciążenia psychicznego wykonana na podstawie pozyskanych danych i analiz pozwala nie tylko uniknąć wypadków, ale również zwiększyć komfort pracy.
Popularne wpisy

Najważniejsze prawa i obowiązki pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązki dotyczą nie tylko pracodawców, ale również pracowników. Decydując się na zatrudnienie należy zapewnić pracownikowi dostęp do szkolenia wstępnego z zakresu bhp jeszcze przed dopuszczeniem do pracy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a szkolenie BHP - czy jest wymagane?
Osoby planujące rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej muszą spełnić określone wymagania i dopełnić wskazanych formalności. Forma pozwala sprawdzić się w roli przedsiębiorcy oraz przetestować wybrany pomysł na biznes. Co roku otwiera się nawet kilkaset tysięcy JDG. Czy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej potrzebne jest szkolenie bhp?

Kiedy i jak należy wypełnić statystyczną kartę wypadku?
Uzupełnienie statystycznej karty wypadku przy pracy należy do obowiązków pracodawcy. Od 1 stycznia 2023 r. dostępny jest nowy formularz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy - przebieg, kompetencje, wymagania
Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do kontroli oraz nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, a przede wszystkim obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto pamiętać, że inspektor pracy nie musi uprzedzać pracodawcy o planowanej wizycie, a kontrola może odbyć się w dowolnym dniu o każdej porze.

Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej?
Pandemia sprawiła, że praca zdalna na stałe wpisała się w rzeczywistość pracowników. Część zatrudnionych wykonuje obowiązki w pełni zdalnie, inni w trybie hybrydowym. Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej pojawiła się konieczność regulacji najważniejszych kwestii. Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracodawca o bezpieczeństwie i higieny pracy podczas tzw. home office?

Jak uniknąć stresu w miejscu pracy?
Stres dotyczy wszystkich pracowników bez względu na branżę czy zajmowane stanowisko. W ramach bezpieczeństwa i higieny pracodawca powinien dbać również o zagadnienia związane z psychiką zatrudnionych. Jedną ze skutecznych metod walki ze stresem jest prewencja. Dobry pracodawca ma świadomość, jak ważne jest dbanie o holistyczny dobrostan pracowników. Każda osoba może inaczej reagować na stres w miejscu pracy, więc ważne jest znalezienie strategii, które najlepiej pasują do indywidualnych potrzeb i preferencji.