
Czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe od minimalnego?
Pracodawca zatrudniający osobę na umowę o pracę musi przestrzegać określonych przepisów Kodeksu pracy. Jedną z uregulowanych kwestii jest wynagrodzenie. Ustalając wysokość należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, kwalifikacje oraz doświadczenie. Czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe od minimalnego?

Pomieszczenie pracy stałej i czasowej - podobieństwa i różnice
Pomieszczenie pracy stałej i czasowej to miejsca, gdzie pracownicy wykonują codzienne obowiązki. Rolą pracodawcy jest stworzenie przestrzeni w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w odniesieniu do specyfiki zadań i panujących warunków.

Czynniki biologiczne w środowisku pracy
Czynniki biologiczne w środowisku pracy pojawiają się w wielu branżach - służbie zdrowia, rolnictwie, przemyśle czy górnictwie. Pracodawca powinien zadbać o odpowiednią profilaktykę i zastąpienie szkodliwego składnika innym rozwiązaniem. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a w miejscach pracy pojawiają się czynniki biologiczne mające negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika związane z bhp
Stwierdzenie wykroczenia przeciwko prawom pracownika związanego z bhp wiąże się z grzywną w wysokości nawet 30 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że nieprzestrzeganie przepisów to przede wszystkim ryzyko dla zdrowia i życia pracowników.

Praca w hałasie - przerwy, regulacje, normy
Praca w hałasie jest wymagająca dla zatrudnionych. Każde dokuczliwe i niepożądane drgania mechaniczne ośrodka sprężystego oddziaływujące na słuch oraz pozostałe zmysły i organizm pracownika poprzez powietrze rozumiane są jako hałas uciążliwy dla zdrowia. W niektórych przypadkach może zwiększać ryzyko wypadku.

Kiedy należy urządzić szatnię?
Szatnia należy do grupy pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, które pracodawca musi stworzyć w określonych warunkach. Komfortowe pomieszczenie pozwala zatrudnionym na przygotowanie się do wykonywania obowiązków i bezpieczne przechowywanie własnej odzieży.

Kto płaci za uszkodzenie samochodu służbowego?
Samochód służbowy to dla niektórych pracowników jedno z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w pracy. Ułatwia podróże do klientów czy przemieszczenie się między oddziałami firmy. Długie godziny za kierownicą zwiększają ryzyko udziału w wypadku, nie tylko z winy pracownika. Kto płaci za uszkodzenie samochodu służbowego?

Jak zastąpić nieobecnego pracownika?
Zastąpienie nieobecnego pracownika może mieć różny wymiar. Po pierwsze pracownik przejmuje obowiązki podczas krótkiego urlopu wakacyjnego, po drugie w przypadku urlopu macierzyńskiego albo wychowawczego trwającego zdecydowanie dłużej, a po trzecie w trakcie zwolnienia lekarskiego. Pracodawcy regularnie muszą zastanawiać się, jak zastąpić nieobecnego pracownika.

Wypadki podczas pracy zdalnej - statystyki
Wprowadzenie przepisów regulujących pracę zdalną stanowi również punkt wyjścia do monitoringu liczby oraz przyczyn wypadków podczas wykonywania obowiązków poza siedzibą firmy. Pracodawca ma obowiązek zgłosić wypadek do odpowiednich organów.