
Najważniejsze prawa i obowiązki pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązki dotyczą nie tylko pracodawców, ale również pracowników. Decydując się na zatrudnienie należy zapewnić pracownikowi dostęp do szkolenia wstępnego z zakresu bhp jeszcze przed dopuszczeniem do pracy.
Obowiązki pracownika w obszarze BHP
Zgodnie z art. 211 Kodeksu pracy obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Każda osoba zatrudniona powinna znać przepisy oraz zasady obowiązujące w danym miejscu pracy. Niezbędny jest udział w szkoleniach oraz instruktażach, a także realizacja egzaminów sprawdzających zdobytą wiedzę.
Do obowiązków należy również wykonywanie powierzonych zadań zgodnie z przepisami, zasadami, poleceniami oraz wskazówkami osób przełożonych. W tym celu trzeba pamiętać o dbaniu o stan maszyn, urządzeń i wykorzystywanych narzędzi. Porządek w miejscu pracy zmniejsza ryzyko wypadków.
W razie konieczności pracownik powinien stosować środki ochrony zbiorowej albo indywidualnej, a także odzież i obuwie przyznane przez pracodawcę.
Do obowiązków należy również poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim.
Jeżeli w miejscu pracy dojdzie do wypadku pracownik powinien jak najszybciej zawiadomić przełożonego, a także ostrzec pozostałe osoby przed ewentualnym ryzykiem.
Należy pamiętać, że wskazane obowiązki dotyczą nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę. Obowiązują także w przypadku osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w organizacji. Dotyczą także osób prowadzących
na własny rachunek działalność gospodarczą w ramach wykonywania obowiązków.
Nieprzestrzeganie przepisów BHP - kary i sankcje
Nieprzestrzeganie przepisów BHP i PPOŻ pozwala pracodawcy zastosować karę porządkową. Najczęściej są to upomnienia, a jeżeli nie przynoszą rezultatów - nagany i kary pieniężne.
Kara pieniężna stosowana jest w sytuacji, gdy dojdzie do m.in. opuszczenia przez pracownika pracy bez usprawiedliwienia, nietrzeźwości czy spożywania alkoholu w czasie pełnienia obowiązków.
Podstawowe prawa pracownika w zakresie BHP
Zgodnie z przepisami pracownik może powstrzymać się od od wykonywania pracy w sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym.
Pracownik może również oddalić się z miejsca, ale wyłącznie w momencie, kiedy wciąż istnieje zagrożenie. O powstrzymaniu się od wykonywania obowiązku należy poinformować przełożonego.
Popularne wpisy

Jak ocenić obciążenie psychiczne na stanowisku pracy?
Pracownik może być narażony na czynniki uciążliwe, czyli mające wpływ na spadek sprawności fizycznej oraz psychicznej. W ramach obciążenia psychicznego na stanowisku pracy wyróżnia się obciążenie umysłu, niedociążenie i przeciążenie percepcyjne, a także obciążenie emocjonalne występujące przede wszystkim w przypadku pracy umysłowej. Jak prawidłowo ocenić stopień obciążenia?

Jednoosobowa działalność gospodarcza a szkolenie BHP - czy jest wymagane?
Osoby planujące rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej muszą spełnić określone wymagania i dopełnić wskazanych formalności. Forma pozwala sprawdzić się w roli przedsiębiorcy oraz przetestować wybrany pomysł na biznes. Co roku otwiera się nawet kilkaset tysięcy JDG. Czy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej potrzebne jest szkolenie bhp?

Kiedy i jak należy wypełnić statystyczną kartę wypadku?
Uzupełnienie statystycznej karty wypadku przy pracy należy do obowiązków pracodawcy. Od 1 stycznia 2023 r. dostępny jest nowy formularz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy - przebieg, kompetencje, wymagania
Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do kontroli oraz nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, a przede wszystkim obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto pamiętać, że inspektor pracy nie musi uprzedzać pracodawcy o planowanej wizycie, a kontrola może odbyć się w dowolnym dniu o każdej porze.

Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej?
Pandemia sprawiła, że praca zdalna na stałe wpisała się w rzeczywistość pracowników. Część zatrudnionych wykonuje obowiązki w pełni zdalnie, inni w trybie hybrydowym. Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej pojawiła się konieczność regulacji najważniejszych kwestii. Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracodawca o bezpieczeństwie i higieny pracy podczas tzw. home office?

Jak uniknąć stresu w miejscu pracy?
Stres dotyczy wszystkich pracowników bez względu na branżę czy zajmowane stanowisko. W ramach bezpieczeństwa i higieny pracodawca powinien dbać również o zagadnienia związane z psychiką zatrudnionych. Jedną ze skutecznych metod walki ze stresem jest prewencja. Dobry pracodawca ma świadomość, jak ważne jest dbanie o holistyczny dobrostan pracowników. Każda osoba może inaczej reagować na stres w miejscu pracy, więc ważne jest znalezienie strategii, które najlepiej pasują do indywidualnych potrzeb i preferencji.