
Jednoosobowa działalność gospodarcza a szkolenie BHP - czy jest wymagane?
Osoby planujące rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej muszą spełnić określone wymagania i dopełnić wskazanych formalności. Forma pozwala sprawdzić się w roli przedsiębiorcy oraz przetestować wybrany pomysł na biznes. Co roku otwiera się nawet kilkaset tysięcy JDG. Czy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej potrzebne jest szkolenie bhp?
Jednoosobowa działalność gospodarcza może być prowadzona w różnych branżach i sektorach, np. usługi, handel, produkcja, konsulting, czy wolne zawody np. adwokat, lekarz. Wybór formy prowadzenia działalności zależy od wielu czynników, takich jak zakres działalności, ryzyko, preferencje prawne i finansowe przedsiębiorcy.
Szkolenie bhp w jednoosobowej działalności gospodarczej
Przepisy wskazują, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie musi odbyć szkolenia dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy. Brak konieczności szkolenia obejmuje również bliskie osoby wspierające w prowadzeniu firmy, np. małżonków, dzieci czy rodziców. Dopóki pracodawca nie zatrudnia żadnej osoby w ramach umowy o pracę nie ma obowiązku wykonania szkolenia bhp.
Umowa o pracę to podstawowa forma zatrudnienia zapewniająca ochronę interesów pracownika, ale również pracodawcy. Zatrudniony otrzymuje gwarancję płatnego urlopu czy okres wypowiedzenia. Z kolei pracodawca ma większą kontrolę nad przebiegiem realizowanych zadań niż w przypadku pozostałych umów. Zasady zawierania regulują przepisy Kodeksu pracy.
Warto pamiętać, że stosunek pracy nie powstaje w przypadku umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło) oraz kontraktów B2B.
Jednoosobowa działalność gospodarcza a badania lekarskie
Badania lekarskie również nie są konieczne w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach Państwowa Inspekcja Pracy może wymagać przeprowadzania badań - szczególnie w branżach, w których właściciel firmy ma regularny kontakt z żywnością podawaną klientom, ale również świadczy usługi np. fryzjerzy, kosmetyczki itp.
W przypadku zatrudnienia dodatkowej osoby właściciel firmy musi liczyć się z możliwością dopuszczenia do wykonywania obowiązków pod warunkiem, że lekarz wyda orzeczenie potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy. Pracownika należy poddać badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym.
Badania nie obowiązują w przypadku m.in. osób zatrudnianych ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą.
Koszty wszystkich badań ponosi w pełni pracodawca.
Czy pracodawca musi odbyć szkolenie bhp?
Zgodnie z przepisami pracodawca musi odbyć szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w obszarze niezbędnym do wykonywania wskazanych przez prawo obowiązków. Szkolenie okresowe może zostać zrealizowane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego.
Popularne wpisy

Najważniejsze prawa i obowiązki pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązki dotyczą nie tylko pracodawców, ale również pracowników. Decydując się na zatrudnienie należy zapewnić pracownikowi dostęp do szkolenia wstępnego z zakresu bhp jeszcze przed dopuszczeniem do pracy.

Jak ocenić obciążenie psychiczne na stanowisku pracy?
Pracownik może być narażony na czynniki uciążliwe, czyli mające wpływ na spadek sprawności fizycznej oraz psychicznej. W ramach obciążenia psychicznego na stanowisku pracy wyróżnia się obciążenie umysłu, niedociążenie i przeciążenie percepcyjne, a także obciążenie emocjonalne występujące przede wszystkim w przypadku pracy umysłowej. Jak prawidłowo ocenić stopień obciążenia?

Kiedy i jak należy wypełnić statystyczną kartę wypadku?
Uzupełnienie statystycznej karty wypadku przy pracy należy do obowiązków pracodawcy. Od 1 stycznia 2023 r. dostępny jest nowy formularz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy - przebieg, kompetencje, wymagania
Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do kontroli oraz nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, a przede wszystkim obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto pamiętać, że inspektor pracy nie musi uprzedzać pracodawcy o planowanej wizycie, a kontrola może odbyć się w dowolnym dniu o każdej porze.

Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej?
Pandemia sprawiła, że praca zdalna na stałe wpisała się w rzeczywistość pracowników. Część zatrudnionych wykonuje obowiązki w pełni zdalnie, inni w trybie hybrydowym. Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej pojawiła się konieczność regulacji najważniejszych kwestii. Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracodawca o bezpieczeństwie i higieny pracy podczas tzw. home office?

Jak uniknąć stresu w miejscu pracy?
Stres dotyczy wszystkich pracowników bez względu na branżę czy zajmowane stanowisko. W ramach bezpieczeństwa i higieny pracodawca powinien dbać również o zagadnienia związane z psychiką zatrudnionych. Jedną ze skutecznych metod walki ze stresem jest prewencja. Dobry pracodawca ma świadomość, jak ważne jest dbanie o holistyczny dobrostan pracowników. Każda osoba może inaczej reagować na stres w miejscu pracy, więc ważne jest znalezienie strategii, które najlepiej pasują do indywidualnych potrzeb i preferencji.