
Jak przygotować się do kontroli Państwowej Inspekcji Pracy?
Odpowiednie przygotowanie do kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pozwoli na szybką i skuteczną realizację procesu. Warto pamiętać, że kontrola PIP bazuje przede wszystkim na weryfikacji konkretnych dokumentów w wersji papierowej oraz elektronicznej. Zarówno inspektorom, jak i pracodawcom zależy na sprawnym przeprowadzeniu określonych czynności.
Kto podlega kontroli PIP?
Zgodnie z przepisami PIP kontroluje:
-
pracodawców, tzn. podmioty zatrudniające pracowników,
-
przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników, ale na ich rzecz wykonywane są prace przez osoby fizyczne.
Najczęściej kontrola odbywa się w siedzibie podmiotu, jednostkach podległych czy miejscu przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych. Warto jednak pamiętać, że prawo dopuszcza realizację kontroli również w siedzibach jednostek PIP.
Czy PIP musi uprzedzić o kontroli?
Przepisy wskazują, że inspektorzy pracy nie mają obowiązku informowania podmiotu kontrolowanego o terminie rozpoczęcia procedury, a mogą to zrobić o każdej porze dnia i nocy. W niektórych przypadkach inspektorzy decydują się jednak na poinformowanie o planowanej wizycie - zazwyczaj telefonicznie albo mailowo, co ułatwia przeprowadzenie kontroli. Duże znaczenie ma jednak cel planowanego postępowania. Wcześniejsze poinformowanie sprawia, że pracodawca ma nieco więcej czasu na skompletowanie i uporządkowanie dokumentacji, która będzie wykorzystana przez inspektora. Umożliwia również przygotowanie pomieszczenia z odpowiednim wyposażeniem technicznym. Dodatkowo pracodawca zyskuje czas na upewnienie się, czy każde stanowisko pracy spełnia wymagania określone w przepisach. Dobra praktyka to także zapoznanie się z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy, w której wymienione są prawa i obowiązki pracodawcy, a także inspektora pracy.
Co sprawdza inspektor pracy?
Kontrola to postępowanie, w trakcie którego inspektor weryfikuje wszystkie kwestie związane z sytuacją prawną osób zatrudnionych. Pod uwagę brane są takie aspekty jak bezpieczeństwo i higiena pracy, legalność zatrudnienia, czas pracy czy wynagrodzenia oraz pozostałe świadczenia wynikających ze stosunku pracy.
W praktyce podczas kontroli PIP inspektor weryfikuje dokumenty związane z zagadnieniami takimi jak m.in.:
-
terminowość badań profilaktycznych i szkoleń bhp,
-
ocena ryzyka zawodowego,
-
wyposażenie w środki ochrony indywidualnej,
-
praca w godzinach nadliczbowych,
-
budowa, przebudowa lub modernizacja oraz uruchomienie zakładu pracy,
-
plany i rysunki techniczne, dokumentacja techniczna i technologiczna.
Warto pamiętać, że PIP uwzględnia nie tylko pracowników wykonujących obowiązki w ramach umowy o pracę, ale również na innej podstawie prawnej, np. umów cywilnoprawnych.
Popularne wpisy

Najważniejsze prawa i obowiązki pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązki dotyczą nie tylko pracodawców, ale również pracowników. Decydując się na zatrudnienie należy zapewnić pracownikowi dostęp do szkolenia wstępnego z zakresu bhp jeszcze przed dopuszczeniem do pracy.

Jak ocenić obciążenie psychiczne na stanowisku pracy?
Pracownik może być narażony na czynniki uciążliwe, czyli mające wpływ na spadek sprawności fizycznej oraz psychicznej. W ramach obciążenia psychicznego na stanowisku pracy wyróżnia się obciążenie umysłu, niedociążenie i przeciążenie percepcyjne, a także obciążenie emocjonalne występujące przede wszystkim w przypadku pracy umysłowej. Jak prawidłowo ocenić stopień obciążenia?

Jednoosobowa działalność gospodarcza a szkolenie BHP - czy jest wymagane?
Osoby planujące rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej muszą spełnić określone wymagania i dopełnić wskazanych formalności. Forma pozwala sprawdzić się w roli przedsiębiorcy oraz przetestować wybrany pomysł na biznes. Co roku otwiera się nawet kilkaset tysięcy JDG. Czy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej potrzebne jest szkolenie bhp?

Kiedy i jak należy wypełnić statystyczną kartę wypadku?
Uzupełnienie statystycznej karty wypadku przy pracy należy do obowiązków pracodawcy. Od 1 stycznia 2023 r. dostępny jest nowy formularz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy - przebieg, kompetencje, wymagania
Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do kontroli oraz nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, a przede wszystkim obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto pamiętać, że inspektor pracy nie musi uprzedzać pracodawcy o planowanej wizycie, a kontrola może odbyć się w dowolnym dniu o każdej porze.

Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej?
Pandemia sprawiła, że praca zdalna na stałe wpisała się w rzeczywistość pracowników. Część zatrudnionych wykonuje obowiązki w pełni zdalnie, inni w trybie hybrydowym. Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej pojawiła się konieczność regulacji najważniejszych kwestii. Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracodawca o bezpieczeństwie i higieny pracy podczas tzw. home office?