
Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?
Pracodawca jest odpowiedzialny za zdrowie i życie pracowników. W tym celu należy sięgać po najnowsze rozwiązania z dziedziny nauki w tym m.in. ergonomii, psychologii czy medycyny pracy, a także technologii.
Z czego wynikają obowiązki pracodawcy?
Kodeks pracy zawiera zbiór podstawowych obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązki można znaleźć również w rozporządzeniach, np. rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Pod uwagę należy wziąć także przepisy obowiązujące w danej branży.
Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
Głównym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy wykorzystując rozwiązania oferowane przez naukę oraz technologię.
Obowiązki pracodawcy:
· organizacja pracy pozwalająca na wykonywanie obowiązków w bezpiecznych i higienicznych warunkach,
· zapewnienie przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
· wydawanie poleceń usunięcia uchybień i kontrolowanie przebiegu,
· obejmowanie szczególną ochronę osób m.in. kobiet w ciąży, młodocianych, pracowników niepełnosprawnych,
· dbanie o wdrożenie zaleceń społecznego inspektora pracy,
· odpowiadanie na potrzeby związane z bezpieczeństwem i higieną pracy,
· dostosowywanie środków nastawionych na poprawę poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników,
· dążenie do rozwoju spójnej polityki nastawionej na zapobieganie wypadkom oraz chorobom zawodowym uwzględniając kwestie organizacyjne, techniczne, społeczne i środowiskowe,
· wdrażanie i kontrolowanie postępu wykonania decyzji oraz nakazów organów nadzoru nad warunkami pracy.
Ponoszone przez pracodawcę koszty związane z bezpieczeństwem oraz higieną pracy nie mogą w żadnym stopniu obciążać pracowników.
O czym pracodawca musi poinformować pracownika?
Przepisy zakładają również, że pracodawca musi przekazać osobom zatrudnionym informacje związane z zagrożeniami dla życia i zdrowia dotyczącymi zakładu pracy oraz konkretnego stanowiska. Niezbędne jest również wskazanie, jak należy zachować się w przypadku awarii.
Kolejny element dotyczy podejmowanych działań ochronnych i zapobiegawczych nastawionych na ograniczenie albo eliminację zagrożeń. Do zadań pracodawcy należy również wyznaczenie osób dedykowanych do udzielania pierwszej pomocy oraz działania w przypadku pożaru i ewakuacji pracowników.
Popularne wpisy

Czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe od minimalnego?
Pracodawca zatrudniający osobę na umowę o pracę musi przestrzegać określonych przepisów Kodeksu pracy. Jedną z uregulowanych kwestii jest wynagrodzenie. Ustalając wysokość należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, kwalifikacje oraz doświadczenie. Czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe od minimalnego?

Pomieszczenie pracy stałej i czasowej - podobieństwa i różnice
Pomieszczenie pracy stałej i czasowej to miejsca, gdzie pracownicy wykonują codzienne obowiązki. Rolą pracodawcy jest stworzenie przestrzeni w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w odniesieniu do specyfiki zadań i panujących warunków.

Czynniki biologiczne w środowisku pracy
Czynniki biologiczne w środowisku pracy pojawiają się w wielu branżach - służbie zdrowia, rolnictwie, przemyśle czy górnictwie. Pracodawca powinien zadbać o odpowiednią profilaktykę i zastąpienie szkodliwego składnika innym rozwiązaniem. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a w miejscach pracy pojawiają się czynniki biologiczne mające negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika związane z bhp
Stwierdzenie wykroczenia przeciwko prawom pracownika związanego z bhp wiąże się z grzywną w wysokości nawet 30 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że nieprzestrzeganie przepisów to przede wszystkim ryzyko dla zdrowia i życia pracowników.