
Kto ustala zasady BHP w miejscu pracy?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz innymi rozporządzeniami odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie ponosi pracodawca. Zarządzający musi znać w odpowiednim zakresie regulacje dotyczące ochrony pracy, a w tym bezpiecznych i higienicznych warunków. Obowiązek należy realizować bazując przede wszystkim na przepisach, ale również wykorzystując najnowsze rozwiązania nauki i techniki.

Koniec pandemii. Wracają obowiązki pracodawców - jakie kary za brak ważnych szkoleń bhp?
1 lipca br. zniesiono stan zagrożenia epidemicznego. Wiele przepisów wraca do kształtu sprzed pandemii, w tym również obowiązki pracodawcy dotyczące badań lekarskich oraz szkoleń bhp nałożone przez Kodeks pracy. O czym trzeba pamiętać, żeby uniknąć grzywny w wysokości nawet do 30 tys. zł?

Jak uniknąć stresu w miejscu pracy?
Stres dotyczy wszystkich pracowników bez względu na branżę czy zajmowane stanowisko. W ramach bezpieczeństwa i higieny pracodawca powinien dbać również o zagadnienia związane z psychiką zatrudnionych. Jedną ze skutecznych metod walki ze stresem jest prewencja. Dobry pracodawca ma świadomość, jak ważne jest dbanie o holistyczny dobrostan pracowników. Każda osoba może inaczej reagować na stres w miejscu pracy, więc ważne jest znalezienie strategii, które najlepiej pasują do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Co warto wiedzieć o ergonomii w pracy biurowej?
Ergonomia w miejscu pracy jest dziedziną nauki, która zajmuje się projektowaniem i organizowaniem środowiska w taki sposób, aby zapewnić optymalne warunki dla pracowników. Celem ergonomii jest minimalizacja ryzyka wystąpienia urazów i chorób zawodowych oraz poprawa wydajności i komfortu pracy. Pracodawca powinien wykorzystywać zasady ergonomii w ramach zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Jakie są podstawowe zasady, które należy wdrożyć w pracy biurowej?

Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej?
Pandemia sprawiła, że praca zdalna na stałe wpisała się w rzeczywistość pracowników. Część zatrudnionych wykonuje obowiązki w pełni zdalnie, inni w trybie hybrydowym. Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej pojawiła się konieczność regulacji najważniejszych kwestii. Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracodawca o bezpieczeństwie i higieny pracy podczas tzw. home office?

Kim jest rzeczoznawca ds. BHP?
Rzeczoznawca do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy to osoba posiadająca uprawnienia pozwalające na wydawanie opinii projektów nowych budynków lub przebudowywanych w całości albo częściowo, jeżeli w obiektach planowane są pomieszczenia pracy. Rzeczoznawca sprawdza, czy spełnione są wymagania związane z ergonomią oraz zgodność z przepisami BHP.

Uprawnienia inspektora pracy. Jakie działania może podjąć?
Kontrola inspektora pracy to dla części przedsiębiorców powód do obaw. Jeżeli jednak w codziennej pracy respektowane są wskazane przez regulacje przepisy oraz zasady, kontrola przebiegnie prawidłowo. W niektórych przypadkach inspektor może jednak stwierdzić naruszenie przepisów prawa pracy lub dotyczących legalności zatrudnienia.

Jak często wykonywać ocenę ryzyka zawodowego?
Ocena ryzyka zawodowego ma duży wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. Regularna identyfikacja i analiza pojawiającego się ryzyka pozwala zminimalizować występowanie wypadków, a także rozwój chorób zawodowych.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy - przebieg, kompetencje, wymagania
Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do kontroli oraz nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, a przede wszystkim obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto pamiętać, że inspektor pracy nie musi uprzedzać pracodawcy o planowanej wizycie, a kontrola może odbyć się w dowolnym dniu o każdej porze.