
Czynniki biologiczne w środowisku pracy
Czynniki biologiczne w środowisku pracy pojawiają się w wielu branżach - służbie zdrowia, rolnictwie, przemyśle czy górnictwie. Pracodawca powinien zadbać o odpowiednią profilaktykę i zastąpienie szkodliwego składnika innym rozwiązaniem. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a w miejscach pracy pojawiają się czynniki biologiczne mające negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Wypadki przy pracy w przetwórstwie przemysłowym. Jak skutecznie ograniczyć zagrożenia?
Przetwórstwo przemysłowe wyróżnia się wysokim wskaźnikiem wypadkowości, a przedsiębiorcy regularnie mierzą się z wypadkami przy pracy wykluczającymi zatrudnionych z codziennych obowiązków. Do popularnych zagrożeń zalicza się m.in. hałas oraz czynniki mechaniczne. Jak skutecznie zmniejszyć liczbę wypadków? O czym warto pamiętać?

Ile kosztuje wypadek przy pracy?
Wypadek przy pracy ma negatywny wpływ przede wszystkim na osobę, która ucierpiała w przypadku zdarzenia. Z konsekwencjami muszą jednak mierzyć się pracodawcy, ale również całe społeczeństwo. Ile kosztuje wypadek przy pracy

Dobra atmosfera w pracy ma znaczenie
Dobra atmosfera w pracy przekłada się na motywację oraz satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Rolą pracodawcy jest przede wszystkim dbanie o profilaktykę stresu oraz wdrażanie rozwiązań, które przełożą się na pozytywne podejście zatrudnionych.

Środki ochrony indywidualnej. Kiedy są potrzebne i jakie wybrać?
Zgodnie z przepisami prawa pracy zatrudniający ma obowiązek zapewnić środki ochrony indywidualnej. Dopasowanie środków do konkretnego stanowiska pozwala ograniczyć ryzyko związane z określonymi zagrożeniami. Rodzaje środków ustalane są przez pracodawcę po konsultacji z pracownikami. Prawidłowo dobrane środki nie utrudniają wykonywania codziennych obowiązków, a zapewniają bezpieczeństwo i komfort pracy.

Najważniejsze prawa i obowiązki pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązki dotyczą nie tylko pracodawców, ale również pracowników. Decydując się na zatrudnienie należy zapewnić pracownikowi dostęp do szkolenia wstępnego z zakresu bhp jeszcze przed dopuszczeniem do pracy.

Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?
Pracodawca jest odpowiedzialny za zdrowie i życie pracowników. W tym celu należy sięgać po najnowsze rozwiązania z dziedziny nauki w tym m.in. ergonomii, psychologii czy medycyny pracy, a także technologii.