
Dobra atmosfera w pracy ma znaczenie
Dobra atmosfera w pracy przekłada się na motywację oraz satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Rolą pracodawcy jest przede wszystkim dbanie o profilaktykę stresu oraz wdrażanie rozwiązań, które przełożą się na pozytywne podejście zatrudnionych.

Jak uniknąć wypadków przy pracy sezonowej?
Wakacje sprzyjają pracy sezonowej. Wykonywanie obowiązków przez kilka letnich miesięcy cieszy się popularnością wśród uczniów i studentów, ale nie tylko. Pracodawcy chętnie zatrudniają w rolnictwie, gastronomii czy budownictwie. Większość zadań uznawanych jest za proste i niewymagające, co w połączeniu z niewielkim doświadczeniem może prowadzić mniejszej uważności i wypadku.

Szkolenie BHP na stażu - konieczne?
Czy szkolenie BHP na stażu jest potrzebne? Pracodawca decydujący się na włączenie do zespołu stażysty musi pamiętać o dopełnieniu obowiązków wskazanych w przepisach. Osoba realizująca praktyczną naukę zawodu nie jest zatrudniona na umowę o pracę, ale prawo zakłada, że pracodawca powinien zapewnić takie samo bezpieczeństwo oraz higienę pracy jak w przypadku pozostałych zatrudnionych.

Picie alkoholu w miejscu pracy. Jakie kroki może podjąć pracodawca?
Obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów bhp i ppoż. Jeżeli dojdzie do złamania obowiązujących zasad, pracodawca może skorzystać z uregulowanych prawnie rozwiązań. Co zrobić, kiedy kontrola trzeźwości wskaże, że pracownik spożywał alkohol w miejscu pracy?

Kto ustala zasady BHP w miejscu pracy?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz innymi rozporządzeniami odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie ponosi pracodawca. Zarządzający musi znać w odpowiednim zakresie regulacje dotyczące ochrony pracy, a w tym bezpiecznych i higienicznych warunków. Obowiązek należy realizować bazując przede wszystkim na przepisach, ale również wykorzystując najnowsze rozwiązania nauki i techniki.

Koniec pandemii. Wracają obowiązki pracodawców - jakie kary za brak ważnych szkoleń bhp?
1 lipca br. zniesiono stan zagrożenia epidemicznego. Wiele przepisów wraca do kształtu sprzed pandemii, w tym również obowiązki pracodawcy dotyczące badań lekarskich oraz szkoleń bhp nałożone przez Kodeks pracy. O czym trzeba pamiętać, żeby uniknąć grzywny w wysokości nawet do 30 tys. zł?

Jak uniknąć stresu w miejscu pracy?
Stres dotyczy wszystkich pracowników bez względu na branżę czy zajmowane stanowisko. W ramach bezpieczeństwa i higieny pracodawca powinien dbać również o zagadnienia związane z psychiką zatrudnionych. Jedną ze skutecznych metod walki ze stresem jest prewencja. Dobry pracodawca ma świadomość, jak ważne jest dbanie o holistyczny dobrostan pracowników. Każda osoba może inaczej reagować na stres w miejscu pracy, więc ważne jest znalezienie strategii, które najlepiej pasują do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Co warto wiedzieć o ergonomii w pracy biurowej?
Ergonomia w miejscu pracy jest dziedziną nauki, która zajmuje się projektowaniem i organizowaniem środowiska w taki sposób, aby zapewnić optymalne warunki dla pracowników. Celem ergonomii jest minimalizacja ryzyka wystąpienia urazów i chorób zawodowych oraz poprawa wydajności i komfortu pracy. Pracodawca powinien wykorzystywać zasady ergonomii w ramach zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Jakie są podstawowe zasady, które należy wdrożyć w pracy biurowej?

Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej?
Pandemia sprawiła, że praca zdalna na stałe wpisała się w rzeczywistość pracowników. Część zatrudnionych wykonuje obowiązki w pełni zdalnie, inni w trybie hybrydowym. Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej pojawiła się konieczność regulacji najważniejszych kwestii. Kto odpowiada za BHP przy pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracodawca o bezpieczeństwie i higieny pracy podczas tzw. home office?